Charita Česká republika v Mongolsku získala cenu „Nejlepší projekt a uskutečnění programu“
23. října 2020 Novinky

Charita Česká republika v Mongolsku získala cenu „Nejlepší projekt a uskutečnění programu“

ULAANBAATAR, Mongolsko – 23. srpna 2020, Charita Česká republika v Mongolsku získala ocenění „Nejlepší projekt a uskutečnění programu“ na jedné z nejprestižnějších stavebních výstav v zemi – Barilga Expo 2020. Cena byla za projekt "Zvýšení efektivity využívání zdrojů a čistší produkce v mongolském stavebním sektoru".

Již po třinácté byla uspořádána stavební výstava Barilga Expo, tentokrát s motem „Pojďme společně dosáhnout ekologického růstu“. Letošní výstavy se zúčastnilo okolo 120 stavebních podniků a více než 30 000 návštěvníků. Charita Česká republika v Mongolsku prezentovala výsledky projektu, hlavně nový prototyp stavebního materiálu, který se částečně vyrábí z recyklovaného stavebního a demoličního odpadu.

IMG_2891

Kromě toho vyškolil projektový tým více než 2500 zástupců stavebního sektoru na efektivnější zacházení se stavebním a demoličním odpadem. Následná osvětová kampaň oslovila tisíce lidí. Byly také připraveny nové studijní programy pro zacházení s demoličním a stavebním odpadem, které se nyní učí na Mongolské univerzitě vědy a techniky (MUST). Bylo také zveřejněno několik výzkumných studií na toto téma. Ty jsou nyní dostupné online pro širší veřejnost.

Jedním z největších úspěchů celého projektu je výše zmíněný první prototyp stavebního materiálu vyrobený z recyklovaného odpadu. Ten vznikl díky snaze výzkumného týmu MUST, který řešil, jak snížit uhlíkovou stopu ve stavebnictví a jak zvýšit výrobu cenově dostupných stavebních produktů. Prototyp nového materiálu byl vytvořen recyklací stavebního odpadu. Vzápětí byla také schválena norma pro tento nový produkt.

Projekt navíc dosáhl změny v mongolských právních předpisech. „Postup čistění, sběru, segregace, přepravy, recyklace, využití, likvidace a skladování stavebního a demoličního odpadu“ je důležitým krokem k trvalému udržitelnému rozvoji stavebnictví v Mongolsku. Změnu zákona schválilo Ministerstvo výstavby a rozvoje měst, které se dokonce stalo obhájcem tohoto projektu. Celý program tak pozitivně ovlivnil nejen místní zákony a politiku ochrany životního prostředí, ale také pomohl soukromému sektoru přejít na ekologičtější postupy.

Projekt financuje Evropská unie prostřednictvím programu Switch Asia a Česká rozvojová agentura. Celková investice vyšla přibližně na 1,3 milionu eur. O realizaci se starají partneři projektu: Mongolská národní recyklační agentura, Mongolská univerzita vědy a technologie a Technologická univerzita v Delftu z Nizozemska.